A Vértesi Natúrpark Tanácsa a 17 natúrparki település polgármestereiből és a Pro Vértes Közalapítvány vezetőjéből álló testület, amely azért működik, hogy teret adjon az alulról jövő kezdeményezéseknek, összefogja a Vértes térségében található településeket, és független keretben valósítsa meg a térség fejlesztését.
A Vértesi Natúrpark Magyarország elsőként bejegyzett natúrparkja, amely jövőre ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Az elmúlt két évtized során számos helyi kezdeményezés valósult meg itt, és a Natúrpark fontos szerepet játszott a települések közötti jó kapcsolat kialakításában.
A 2024-es önkormányzati választásokat követően megváltozott a Tanács összetétele is. A polgármesterek vagy az általuk delegált résztvevők, a megbízatásuk kezdetét követő első hagyományos találkozójukra október 21-én gyűltek össze. Több tanácstag már hosszú évek óta részt vesz a Natúrpark munkájában, aktív közreműködésükkel számos fejlesztés és projekt valósult meg a térségben. Ebbe a tapasztalt közösségbe érkeztek meg a Vértesi Natúrpark 2024-ben megválasztott polgármesterei.
A tanács négy tagjától búcsúzik, akik kiemelkedő és eredményes munkát végeztek az elmúlt években: Rising Károlyné (Várgesztes), Fűrész György (Csókakő), Nagy Dániel (Pátka) és Sztányi István (Vértesboglár) leköszönt polgármesterei. Köszönjük, hogy az elmúlt időszakban elkötelezett munkájukkal hozzájárultak a Vértesi Natúrpark fejlődéséhez és eredményes működéséhez.
A találkozón amellett, hogy a térségi települések vezetői megismerhették egymást, a napirendi pontok között kiemelt helyet kapott a Vértesi Natúrpark évek óta készülő klímastratégiája.
A klímaváltozás hatásai egyre erősebben nyilvánulnak meg, a legtöbb helyen mégis csekély súlyú, elhanyagolható problémaként tüntetik fel. Viszont, ha felelősen tekintünk a jövőre, tudnunk kell, hogy a térség természeti értékei épp olyan érzékenyek ezekre a hatásokra, mint gazdaságunk és a társadalmi szerkezet.
A szervezett alkalmazkodás megtervezését a 17 natúrparki település és a Pro Vértes Közalapítvány vállalta magára, amelybe igyekszik bevonni a térségben élőket is. A települési fórumokon a résztvevők megismerhetik az eddig elkészült munkaanyagot, melyhez hozzáadhatják saját gondolataikat, a közeljövőben pedig egy online társadalmi egyeztetés indul útjára, mely témakörök szerint méri fel a lakosság igényeit.
A Vértesi Natúrparkban a helyi közösségek együttműködése révén egyre több lehetőség adódik a térség jövőjének közös formálására, így az emberek nemcsak a Natúrpark múltjára, hanem a közösen épített, fenntartható jövőjére is büszkék lehetnek.