Pusztító aszályok, árvizek, hőhullámok. Az élővilág rohamos elszegényedése. Az egyre mélyülő ökológiai válság korában élünk. De vajon mit jelenthet a jó élet ebben a korban? Hogyan viszonyuljunk ehhez a válsághoz?
E kérdéseket járja körbe az idén megjelent Világeleje című kötet. Szerzője Takács-Sánta András humánökológus, az ELTE docense -- nem mellesleg csákvári lakos, a Vértesi Kamra bevásárlóközösség egyik szervezője. Könyvében többek között arra figyelmeztet, hogy hatalmas hiba volna besétálnunk az ökokatasztrofisták zsákutcájába és kardunkba dőlni mondván, hogy "Nincs kiút, civilizációs bukásunk elkerülhetetlen!".
A Világeleje lapjain olyan szívmelengető fogalmakat olvashatunk, mint a "cselekvő remény" vagy a "jókedvű világváltás". Merthogy gyökeres változásokra van szükség -- állítja a szerző. De miért is? Mi a baj korunk piaci-fogyasztói társadalmával? Hol érhető tetten a felelősségünk az ökológiai válság kapcsán? Miért lenne kulcsfontosságú a mértékletesség?
András 25 éve foglalkozik hivatásszerűen az ökológiai válság és a kiútlehetőségek kérdéseivel. Könyvének alapgondolata, hogy „a világvége egyúttal egy új világ eleje”, „a válság ugyanis nemcsak veszély, hanem lehetőség is egyben”.
A könyvbemutató a közös gondolkodásnak és beszélgetésnek szeretne teret adni -- bízva a közönség aktív részvételében, bátor kérdések és gondolatok felvetésében többek között arról, hogy mi itt, Csákváron mit tudunk tenni együtt egy élhetőbb jövőért.
A szerző beszélgetőtársa Füzesi Viktória lesz -- aki szintén humánökológus és szintén csákvári lakos.
"Csodálatos, nagyszerű könyv, én már háromszor elolvastam, lelkesedésem határtalan!" -- írja a Világeleje fülszövegén Orosz Katalin klinikai szakpszichológus, a Nyimi Öko Közösség alapítója.
Powered by iCagenda