Mór jó néhány olyan embert bocsátott útjára, akiknek nem csak a város, az itt élők, hanem az egész ország sokat köszönhet. Közülük is kiemelkedő személyiségnek számít Schindele Vendel. Sajnos már nem lehet köztünk, rá emlékezünk:
"Wendel Schindele 1935-ben született Móron, sváb család gyermekeként. Korán elveszítette szüleit, árva gyermekként a tatai kapucinusokhoz került.
A rendet azonban feloszlatták, Székesfehérváron járt gimnáziumba. A miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem hallgatójaként élte meg az 1956-os forradalmat, s nyomban lelkes hívévé vált, tevőlegesen részt vett a kommunizmus ellen folytatott szabadságharcban. Szerepe miatt a forradalom leverése után üldözték, a felelősségre vonás elől az NSZK-ba menekült, ott telepedett le. Stuttgartban elvégezte az egyetemet, majd Münchenben tette át székhelyét.
- Ha nem disszidálok, Kádárék minimum lecsuknak, de lehet, hogy halálra ítéltek volna - idézte fel egyszer e sorok írójának Schindele professzor távozásának körülményeit.
Fiatal mérnökként ismerkedett meg Martin Winterkorn professzorral, akinek szülei zsámbéki svábok voltak.
A magyar gyökerekkel rendelkező svábok Németország nyugati felén összetartottak - emlékezett vissza a hatvanas évekre Wendel Schindele, akinek Winterkornnal való találkozása életre szóló barátság kezdetét jelentette. Segítették, támogatták egymást mindenben.
A hetvenes évek elején már hazaengedték az egykori disszidenseket.
Ekkor látogatott haza először Schindele, s hozta jó barátját, Winterkornt is, akinek sokat mesélt a móri borok jótékony hatásáról.
A borok mellett a gyökerek is vonzották őket Magyarországra, s mivel mérnökök voltak, egy-két céget is felkerestek. A nyolcvanas évek elején Winterkorn már az Audi alkalmazásában állt, s Schindele professzorral együtt az első magyar céget Mórról az Audi beszállítójává tették.
Ettől kezdve rendszeresen látogatott el a két jó barát Magyarországra.
A zsámbéki sváb szülők révén magyar gyökerekkel rendelkező, de már Németországban születet Martin Winterkorn, és a móri születésű Wendel Schindele, aki életében sokszor hangsúlyozta, Winterkornnak köszönheti Győr az Audit, s most a búcsúberszédből megtudhattuk, Schindelének is sokat köszönhet az ország. Winterkorn búcsúztató szavaiban azt mondta, olyan cégek magyarországi letelepedésében bábáskodott meghalt magyar barátja, mint az Audi, a Bosch, a Continental vagy a Daimler.
A professzor legmagasabbra akkor jutott, amikor az amerikai ITT-nél elnök-vezérigazgató lett. 1990-ig csak külföldön, a rendszerváltás után itthon is elismerték. Megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozatát, Móron pedig 2000-ben Pro Urbe díjjal tüntették ki.
2009 óta Szentendrén élt, új magyar városának minden támogatást megadott. 2014-ben Mecénás Díjat kapott Szentendrén.
A 79 éves korában meghalt, móri származású üzletembert, Wendel Schindele professzort szülővárosában 2015. május 30-án helyezték végső nyugalomra.
Sírjánál a Volkswagen konszern első embere, Martin Winterkorn búcsúztatta, s úgy fogalmazott, olyan cégek magyarországi letelepedésében bábáskodott meghalt magyar barátja, mint az Audi, a Bosch, a Continental vagy a Daimler.