A régi térképeket böngészve bukkanhatunk egy elfeledett települési, vallási emlékre Síkvölgypuszta térképén (Sz. Bertalan alias Síkvölgy – S 69 – No. 149. sz. térkép). Az 1781-ben készült térképen még jelölve van a Szent Bertalan-kápolna. Fényes Elek 1837-ben még a következőt írja róla: Sikvölgy, puszta, [...] Tatától délre 2 mff. […] Délre a Zsemlére vezető hegyen volt Szent Bertalan klastroma, mellynek nyomai sem látszanak már.”
    Schmidtmayer Richárd (2007) az alábbit írja róla: „Bertalan nevét egy erdő tartotta fenn Síkvölgypusztán, a név pedig az elhagyott templom védőszentjére, Szent Bertalanra utal. A település történetéről szinte semmit sem tudunk. A 15. század végén és a 16. század elején néha felbukkan »Berthalamos« puszta neve a Héderváry család birtokai között, ekkor már pusztaként, tehát elhagyott településként szerepelt az oklevelekben. 1649-ben Csáki László birtokai között sorolták fel »Szentbertalant«. A még a középkor folyamán elnéptelenedett település templomát az újkori térképek is ábrázolták, mint »Szent Bertalanyi kápolnáját«”.

Szerző: Béni Kornél


Irodalom
Schmidtmayer R. (2007): Tatabánya középkori elődtelepüléseinek története az írott források tükrében. Komárom-Esztergom Megyei Múzeumok Közleményei 13–14: 85–126.